Do kontroli doszło podczas rutynowych czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. W trakcie sprawdzania bagażu podróżnego w trzech walizkach ujawniono 356 pakietów zawierających zielone liście. Wstępne badanie narkotesterem wykazało, że zabezpieczona substancja to khat, co następnie potwierdziły analizy przeprowadzone w Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku.
Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 70 kilogramów narkotyków o szacunkowej wartości przekraczającej 350 tysięcy złotych. Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut przemytu znacznej ilości środków odurzających. Decyzją sądu wobec 64-latka zastosowano tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono również gotówkę, którą posiadał przy sobie.
Za przemyt znacznej ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 20 lat. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota. Khat to roślina zawierająca katynon - substancję o silnym działaniu pobudzającym, zbliżonym do amfetaminy. Choć w niektórych regionach świata jest powszechnie używana jako używka, w Polsce jej posiadanie i obrót są nielegalne.










Napisz komentarz
Komentarze