niedziela, 28 czerwca 2026 17:37

Kolumbijczyk skazany za wykorzystanie dziecka złożył wniosek o azyl. Trafił do strzeżonego ośrodka

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki przeprowadzili skuteczną operację zatrzymania 31-letniego obywatela Kolumbii, ściganego czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna został prawomocnie skazany w swoim kraju na 12 lat więzienia za kwalifikowane przestępstwo seksualne wobec małoletniego.
Kolumbijczyk skazany za wykorzystanie dziecka złożył wniosek o azyl. Trafił do strzeżonego ośrodka
Straż Graniczna

Do zatrzymania poszukiwanego doszło 24 czerwca w Słupsku. Mężczyzna od dłuższego czasu ukrywał się przed kolumbijskim wymiarem sprawiedliwości. Początkowe dążenia do jego ekstradycji, zainicjowane przez Sąd Okręgowy w Słupsku, zostały zablokowane z przyczyn proceduralnych leżących po stronie władz Kolumbii.

Sytuacja skomplikowała się, gdy po zatrzymaniu cudzoziemiec złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski. Zgodnie z prawem, uruchomienie procedury azylowej automatycznie zawiesiło postępowanie powrotowe i uniemożliwiło natychmiastową deportację mężczyzny.

Funkcjonariusze Straży Granicznej nie pozwolili jednak na pozostawienie przestępcy na wolności. Przed sądem wykazali, że ze względu na charakter popełnionego czynu oraz realne ryzyko ucieczki, mężczyzna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Sąd podzielił tę argumentację i zdecydował o umieszczeniu Kolumbijczyka w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. W warunkach izolacji będzie on oczekiwał na przyspieszone rozpatrzenie swojego wniosku o azyl.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze