Od marca policjanci zajmowali się sprawą powtarzających się przypadków wandalizmu na pomniku powstań śląskich w Wierzchach w powiecie kluczborskim. Na miejscu pamięci pojawiały się naklejki z napisami w języku niemieckim. Regularnie usuwane były również flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Przez kilka miesięcy sprawca pozostawał nieznany. Kluczborscy kryminalni prowadzili jednak kolejne czynności, które doprowadziły ich do 25-letniego mieszkańca regionu. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut znieważenia pomnika. Podczas przesłuchania przyznał, że kupował w internecie naklejki z niemieckimi napisami, a następnie umieszczał je na pomniku.
Jak wynika z jego wyjaśnień, kiedy sprawa została nagłośniona, wystraszył się konsekwencji. Chcąc zatrzeć ślady, spalił charakterystyczne etykiety w piecu. Nie potrafił wyjaśnić policjantom, czym kierował się, znieważając miejsce pamięci. 25-latkowi grozi do 2 lat więzienia. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.



Napisz komentarz
Komentarze